ADATA Premier AD4U32008G22-BGN 8GB (1x 8GB) DIMM System Memory, 3200MHz, DDR4, CL22 – Bulk
  • Form Factor: DIMM
  • DDR Type: DDR4
  • Speed: 3200MHz
  • Capacity: 8GB (1x 8GB)
  • RGB: No
81 in stock
SKU: AD4U32008G22-BGN Category:
Description
Premier DDR4 3200 U-DIMM
Premier DDR4 3200 U-DIMM represents a new and appealing desktop memory upgrade option, with optimized support for the latest Intel and AMD processors and chipset platforms delivering high performance. Meticulous compliance with JEDEC DDR4 specifications means fast clock frequencies up to 3200MHz combined with 20% power draw savings compared to DDR3. Premier DDR4 3200 modules therefore boost both performance and environmental conservation.
Features
High speed up to 3200MHz
Transfer bandwidth up to 25.6GB/s
Energy efficient: saves 20% power compared to DDR3
8-layer PCB provides improved signal transfer and system stability
Supports Intel Core 8th/9th/10th series and AMD ZEN 2nd 3rd Ryzen series
Specifications
Memory Type
DDR4
Form Factor
U-DIMM
Capacity
8GB
Speeds
3200MHz
Operating Voltage
1.2V
Operating Temperature
0°C to 85°C